FAQ dla wynajmu motocykla i wyposażenia (pytania i odpowiedzi)

Czy na wynajętym motocyklu mogę przewozić drugą osobę?

Tak, jeśli ten motocykl spełnia warunki techniczne do przewożenia pasażera. Pasażer jest trzeźwy i nie jest pod wpływem środków odurzających. Niektóre pojazdy nie mają homologacji do przewozu dwóch osób, lub nie są przystosowane do przewozu dwóch osób o łącznej masie przekraczającej dozwoloną ładowność określoną w homologacji. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie technicznym wynajmowanego pojazdu.

Jakie muszę spełniać warunki, aby wypożyczyć u was motocykl?

Do wynajęcia motocykla potrzebujesz dwóch dokumentów tożsamości ze zdjęciem do wglądu. Musisz posiadać ważne prawo jazdy z kategorią do prowadzenia wynajmowanego pojazdu. Musisz mieć ukończone 21 lat. Musisz mieć konto w banku lub kartę do płatności elektronicznych.

Czy na wynajętym motocyklu mogę przewozić dziecko?

Tak, ale prawo stanowi, że dzieci do lat 7 mogą być przewożone do prędkości 40 km/h . Przy czym należy pamiętać, że podczas jazdy motocyklem kierowca może nie mieć pełnej kontroli nad przewożonym dzieckiem, a dziecko to powinno być świadome i na tyle odpowiedzialne, aby nie doprowadziło do wypadku, nie spadło z motocykla itp. Dziecko powinno być znacznie bardziej zabezpieczone na okoliczność wypadku od dorosłego kierowcy (kask, ubiór inne ochraniacze).

Czy wynajętym motocyklem mogę jechać poza granicę Polski?

Tak, ale zamiar wyjazdu należy zgłosić wcześniej, aby ująć go do umowy najmu. Podlega to dodatkowej opłacie zawartej w zgłoszeniu. Wyjazd poza granicę Polski wynajętym motocyklem bez wcześniejszego zgłoszenia jest zabroniony. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Czy pozycja, miejsce przebywania motocykla podlega monitoringowi?

Tak, w motocyklu zamontowany jest nadajnik GPS, który wysyła w trybie na żywo dane lokalizacyjne pojazdu. Dane są zapisywane na serwerze i mogą być później odtworzone. Szczegółowy opis znajdziesz tutaj.

Brak danych z nadajnika GPS, co wtedy?

Po utraceniu sygnału skontaktujemy się z Tobą w celu potwierdzenia bezpieczeństwa. Celowe zagłuszanie lub uszkodzenie nadajnika GPS jest poważnym wykroczeniem i stanowi podstawę do zgłoszenia poszukiwań pojazdu dla Policji. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Ile wynosi kaucja zwrotna i czy dostanę jej zwrot?

Kaucja zależy od oceny ryzyka i wyliczana jest w zgłoszeniu najmu. Tak, kaucja zwracana jest w całości chyba, że zostaną nałożone dodatkowe opłaty specjalne. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Czy mogę wpłacić kaucję na miejscu gotówką?

Nie, wpłata kaucji w gotówce nie jest możliwa.

Na jak długo mogę wypożyczyć motocykl?

Nie ma limitu czasu wynajmu, ale minimalny okres to dwa dni. Nie ma możliwości wynajęcia na godziny.

Czy obowiązują limity w przejechanych kilometrach?

Tak, na każdy pojazd obowiązują dobowe limity kilometrowe. Szczegółowy opis znajdziesz tutaj.

Czy do pojazdu mogę wypożyczyć kask i inny ubiór?

Tak, do każdego wynajmu możesz otrzymać bezpłatnie kask, rękawice i kurtkę motocyklową. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję w zgłoszeniu najmu. Pamiętaj, że przy wyborze z ubiorem dostawa motocykla pod adres może nie być możliwa. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Czy mogę wynająć motocykl z OC sprawcy?

Tak. Gdy twój motocykl uległ wypadkowi, a użytkowanie go nie jest możliwe z powodu wypadku, gdzie nie byłeś jego sprawcą to możesz wynająć motocykl i nic za to nie zapłacisz. Prawo w tym wypadku mówi jasno : okres wypożyczenia może trwać od dnia powstania szkody unieruchamiającej twój pojazd do dnia gdy odbierzesz go z warsztatu po naprawie. Musisz tylko pamiętać, że wynająć możesz motocykl tylko tej samej klasy jak twój uszkodzony.

Czy mogę zmienić czas trwania wynajmu motocykla?

Tak. Zależnie od sytuacji , przed planowanym wynajmem lub w trakcie trwania wynajmu. Szczegółowy opis znajdziesz tutaj.

Czy mogę zmienić termin wynajmu pojazdu?
Czy mogę zrezygnować z wynajmu?
Czy dostanę zwrot środków za niewykorzystany czas najmu? Gdy wrócę wcześniej.

Nie, za niewykorzystany czas nie jest zwracana żadna opłata.

Czy mogę wynająć motocykl dla kogoś w prezencie?

Tak, ale umowa najmu zostanie zawarta z kierowcą. Będą potrzebne jego dane osobowe do umowy, prawo jazdy i dowód osobisty do wglądu. Będzie też musiał dokonać wpłaty 1 pln z konta w banku lub w innej formie elektronicznej np. kartą lub Blikiem.

Zgubiłem kluczyk, co dalej?
Czy pojazd ma znaczone części?
Czy mogę sam naprawiać wynajmowany pojazd?
Czy mogę sam wykonywać obsługę w motocyklu?
Czy otrzymam instrukcje obsługi motocykla?
Czy ktoś pokaże mi obsługę motocykla?
Czy muszę robić jakiś przegląd w motocyklu?
Co jeśli nie zwrócę motocykla w wymaganym terminie?
Miałem wypadek lub doszło do uszkodzenia pojazdu, ile zapłacę?